Ruch Rodzin Nazaretańskich rozpoczął nowy rok formacyjny w Twierdzy Modlin 7 września 2013 w Twierdzy Modlin (Nowy Dwór Mazowiecki) odbyła się ogólnopolska inauguracja nowego roku formacyjnego Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Gospodarzem był ks. Cezary Siemiński, proboszcz parafii św. Barbary, moderator RRN w diecezji płockiej i członek Koordynacji Krajowej. W inauguracji wzięło udział kilkuset członków Ruchu z całego kraju a także goście z Litwy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył w otoczeniu trzydziestu kapłanów biskup Andrzej Siemieniewski z Wrocławia, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. RRN. Modlitwą objęto dzieło tworzenia ogólnopolskich struktur Ruchu. Statut przyszłej federacji, mającej zrzeszać stowarzyszenia diecezjalne Ruchu, został zatwierdzony na zebraniu Konferencji Episkopatu Polski w czerwcu br., w Krakowie-Wieliczce. Witając obecnych, ks. Siemiński zaprosił do modlitwy w intencji pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie oraz w intencji śp. ks. Tadeusza Dajczera, założyciela Ruchu, w przeddzień czwartej rocznicy jego śmierci.

Ks. Bp Siemieniewski w homilii odniósł się do tematu najbliższego roku duszpasterskiego, którym jest głoszenie kerygmatu, stanowiącego jakby bramę wiodącą do pałacu Ewangelii. Członkowie Ruchu, będąc mieszkańcami tego pałacu, nie powinni zapomnieć o tych, którzy pozostają na zewnątrz, ale pójść w ślady św. Maksymiliana, który potencjalnych kandydatów na chrześcijan widział w ludziach obojętnych a nawet wrogich Kościołowi. Nawiązując do treści aktu zawierzenia Matce Bożej w RRN, Ks. Biskup przywołał zawartą w nim deklarację oddania się na służbę Kościołowi. To nie ozdobnik, ale drogowskaz, którego lekceważenie wydłuża drogę do Boga. Bp Siemieniewski zaprosił wszystkich członków Ruchu do ukonkretnienia tej służby przez włączenie się w głoszenie kerygmatu zgodnie z otrzymanym charyzmatem.

Ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Koordynacji Krajowej, w swojej konferencji zarysował główne idee „Aktu oddania się Matce Bożej na wyłączną służbę Kościołowi”, przez który członkowie RRN pragną potwierdzić pragnienie życia jego duchowością. Perspektywą dla rozważań było wezwanie Jana Pawła II: „Wypłyń na głębię” i hasło Ruchu: „Świętość w codzienności”. Konferencja stanowi początek cyklu formacyjnego rozpoczynając duchowe przygotowanie do zawierzenia RRN Matce Bożej podczas ogólnopolskiego adwentowego dnia skupienia na Jasnej Górze, 30. listopada br., w łączności z aktem poświęcenia świata Niepokalanemu sercu NMP, którego 13 października dokona papież Franciszek.

Popołudniu odbyło się spotkanie kapłańskie, na którym Ks. Biskup podzielił się refleksją na temat przemówienia papieża Franciszka do Episkopatu Ameryki Łacińskiej, wygłoszonego 28 lipca br. w czasie światowych dni młodzieży w Rio de Janeiro.

Kazanie ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego (plik mp3)
Konferencja ks. Dariusza Kowalczyka (plik mp3)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: