Kto wsiada z zaufaniem do łodzi życia, którą jest Pan Jezus, powinien być otwarty na porywające, pełne przygód życie duchowe – mówił bp Andrzej Siemieniewski w homilii wygłoszonej w sobotę 30 stycznia podczas Mszy św. celebrowanej na zimowych rekolekcjach RRN, które odbyły się w dniach 28-31 stycznia w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. W dalszej refleksji Ksiądz Biskup odniósł się do kończącego się Roku Życia Konsekrowanego oraz rozpoczętego niedawno się Roku Miłosierdzia – drogowskazów ukazujących, gdzie można szukać przygód Bożych. Życie konsekrowane to przygoda, która kończy się dobrze, bo zaczęta jest z Panem Jezusem. A przygoda miłosierdzia zaczyna się od tego, że trzeba go doświadczyć – poznając najpierw swoje zło, jak syn marnotrawny. Ruch, wspólnota, Kościół to miejsce, w którym doświadczamy miłosierdzia, a później jesteśmy zaproszeni do bycia jego świadkami. .

Temat rekolekcji „Żyć z Bożego miłosierdzia” nawiązywał również do trwającego Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia i zachęcał do odkrycia tego największego przymiotu Boga na nowo. Pomagały w tym – jak zawsze podczas rekolekcji – konferencje, spotkania w grupach dzielenia, medytacje, adoracja, rozmowy z kapłanami oraz doświadczany przez wielu sakrament pokuty i pojednania. Szczególne znaczenie miała też obecność s. Kornelii i s. Gabrieli ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego z Myśliborza, które głosiły konferencje oraz towarzyszyły w spotkaniach młodzieży. Siostry przybliżyły historię zgromadzenia oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu, a także postać założyciela, bł. ks. Michała Sopoćki. Mówiły o kulcie Bożego miłosierdzia oraz – obrazowo i praktycznie – o pełnieniu uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała.

W sobotę wieczorem nocne marki mogły obejrzeć film „Zakazany Bóg”, ukazujący prześladowania chrześcijan podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939, gdy zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazywano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Zaś niedzielna Eucharystia zgromadziła uczestników rekolekcji w bazylice, u stóp Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

Zimowe rekolekcje w Licheniu odbyły się po raz dziewiąty. W tym roku wzięło w nich udział 320 osób osób z archidiecezji poznańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej, diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej oraz gości z innych diecezji. Uczestnikom rekolekcji towarzyszyło dwunastu kapłanów.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania homilii ks. bpa Andrzeja Siemieniewskiego:

Homilia ks. bpa Andrzeja Siemieniewskiego(plik mp3)