Nasza wspólnota zgromadziła osoby na różnym etapie edukacji, począwszy od gimnazjalistów, a skończywszy na absolwentach uczelni wyższych. Przyjechała młodzież z diecezji szczecińsko-kamieńskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, wrocławskiej oraz archidiecezji poznańskiej. W sumie około 150 osób. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Wiśniowa położonej 40 kilometrów od Krakowa. Część grupy zamieszkała w Gminnym Ośrodku Wypoczynkowym, a druga część w niedalekim domu rekolekcyjnym należących do wspólnoty Kościoła Domowego. Nasz pobyt na ziemi krakowskiej trwał tydzień od poniedziałku 21 lipca do niedzieli 31 tego miesiąca.


Pierwsze dni zajęły nam oczekiwanie na przylot papieża Franciszka. Nie był to jednak czas bezowocny! We wtorek zostaliśmy zaproszeni przez mieszkańców gminy na festyn, w czasie którego bawiliśmy się wspólnie wraz z młodzieżą z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, która również zatrzymała się w Wiśniowej. W czasie festynu wystawiliśmy dla naszych obcojęzycznych braci w wierze pantomimę „Projekt: Święci”, aby za pomocą gestu, muzyki i krótkich komentarzy narratora przybliżyć im sylwetki polskich świętych pochodzących z terenów naszych diecezji. Festyn poprzedziła dwujęzyczna Msza Święta. W kolejne dni gościliśmy biskupów – zaprzyjaźnionego z Ruchem bp. Andrzeja Siemieniewskiego z Wrocławia, który wygłosił konferencję, a także odpowiadał na nurtujące uczestników pytania dotyczące wiary i życia chrześcijańskiego, oraz ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp. Tadeusza Lityńskiego, który wygłosił katechezę dotyczącą Miłosierdzia. W odwiedziny przyjechał też do nas ks. Dariusz Kowalczyk, Moderator Krajowy RRN. My również byliśmy „w trasie” – w środę pojechaliśmy w odwiedziny do Wadowic, gdzie modliliśmy się w kościele, w którym ochrzczony został św. Jan Paweł II, a później wzięliśmy udział w koncercie uwielbienia, który odbył się na wadowickim rynku.

W czwartkowe popołudnie braliśmy udział w przywitaniu papieża Franciszka na krakowskich Błoniach. Wtedy też po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć ogrom wydarzeń ŚDM. Na Błonia wróciliśmy następnego dnia, aby wziąć udział w poruszającym i bardzo pięknym nabożeństwie drogi krzyżowej. Zrobiło ono na nas wielkie wrażenie. Sobota to czas przygotowań do nocnego czuwania w Brzegach. Wyjechaliśmy dość wcześnie, gdyż wiele dróg prowadzących na miejsce czuwania było zamkniętych. Na Campus Misericordiae dotarliśmy o czasie. Po przybyciu Papieża odbyła się katecheza oraz adoracja, w czasie której modliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia. Był to najważniejszy moment Światowych Dni Młodzieży – ponad 2 miliony młodych ludzi ze wszystkich zakątków świata proszących Boga o Miłosierdzie. Po skończeniu części „modlitewnej” rozpoczęły się koncerty uwielbienia, które trwały do późnego wieczora. Dzięki Bożej Opatrzności noc w Brzegach minęła nam bez nieprzyjemnych przygód – było ciepło i pogodnie. Rankiem uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, w czasie której papież Franiczek wygłosił orędzie posłania. Po zakończeniu Mszy św. wróciliśmy do ośrodka. Zjedliśmy obiad, spakowaliśmy rzeczy i ruszyliśmy w drogę powrotną. Do domu.

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom bez których ciężkiej pracy ten wyjazd nie mógłby się odbyć: Oli i Zbyszkowi Krysztofiakom, Ewie Chlebuś, animatorom odpowiedzialnym za grupy z Nowej Soli, Michorzewa, Świebodzina, Kłodawy, naszym duszpasterzom: ks. Maciejowi Piotrowskiemu, ks. Przemysławowi Danielczakowi oraz siostrze Dorocie. Bardzo prosimy o modlitwę, aby czas spędzony na Światowych Dniach Młodzieży przyniósł obfite owoce.

Zobacz też: „Dziennik” wydarzeń